По завршетку првог дела пројекта „Подстицање демократске културе у школама“, наша школа је позвана да настави учешће у другом делу пројекта под називом „Квалитетно образовање за све“ који ће се одвијати у периоду 2019–2022. године.
Наставнице Снежана Кнежевић и Мариана Карабаш су присуствовале обуци за менторе у оквиру пројекта која се одржала у Врњачкој Бањи 6. и 7. 12. 2019. године.
Поред наставника наше школе обуци су присуствовали и представници осталих двадесет школа из првог дела пројекта. Школе су овог пута биле подељене у две групе. Прва група је обухватила менторе средњих школа, а друга менторе основних школа. Обуци су присуствовали и представници Савета Европе, Министарства просвете, ЗВКОВ-а и ЗУОВ-а. Обуку су држали представници Центра за образовне политике.
Представљен је концепт другог дела пројекта који носи назив „Квалитетно образовање за све“. Наша школа наставља учешће у пројекту кроз сачињавање новог акционог плана од стране ужег и ширег тима наше школе. Координатор наше школе је педагог Јелена Богојевић. Чланови ужег тима су Снежана Кнежевић, Мариана Карабаш, Бранка Стјепановић и Маринел Блаж. Чланови ширег тима су Тина Томашевић, Биљана Бека, Биљана Максимовић, Трезика Рошкулец, Габријела Бузаџин.
Такође, наставницама које су присуствовале обуци додељене су две основне школе у Адранима и Бачкој Тополи којима ће бити ментори у овом делу пројекта. Задатак наших ментора јесте да у јануару посете школе, упознају се на менаџментом школе и ужим и ширим пројектним тимом. Представнице наше школе имају задатак да представе пројекат и пренесу утиске из првог дела члановима нових тимова. По разговору са представницима школа и презентацији пројекта, ментори ће имати задатак да упознају тимове са компетенцијама за демократску културу кроз две радионице. Тимови ће изабрати три компетенције које ће имплементирати и развијати у наставне, ваннаставне и активности ван установе које ће бити саставни део акционог плана школе за школску 2019/2020. годину. Тимови ће оквирно сачинити акциони план који ће накнадно бити послат менторима на ревизију. Ментори ће прегледати акциони план и сугерисати евентуалне измене или допуне истог. Потом се прелази на реализацију активности од стране старих и нових школа и благовремено извештавање о истим. Организација првог догађаја за све школе (20 старих + 40 нових) биће организована у мају. Потом се активности из акционог плана за школску 2019/2020. приводе крају, сумирају се резултати и процењују, и пишу се извештаји. Потом се на бази извештаја креира нови акциони план за наредну школску годину.
Циљ пројекта је подизање квалитета образовања подстицањем демократске културе у систему формалног образовања применом антидискриминаторских приступа заснованих на стандардима и пракси Савета Европе. Специфични циљеви пројекта јесу: 1. подизање нивоа знања и свести међу наставницима, ненаставним кадром, ученицима и локалним заједницама о концепту, политикама, пракси и добрима инклузивног образовања и демократске културе и 2. оснаживање капацитета школа да отклоне предрасуде и дискриминаторски приступ према рањивим групама.
|